wtorek, 27 stycznia 2015

Sałatka z roszponką, gruszką i granatem

Jest zdrowa, smaczna, błyskawiczna w przygotowaniu i bardzo efektowna. Doskonale sprawdzi się więc podana na przyjęciu czy uroczystej kolacji. Wszystkie jej składniki zawierają cenne dla organizmu minerały i witaminy. Bohaterka dzisiejszego wpisu – sałatka z roszponką, gruszką i granatem.


Potrzebujemy:

125 gramów roszponki
2 małe lub 1 duża gruszka
pół owocu granatu
ser z niebieską pleśnią
orzechy włoskie

1/3 szklanki oliwy z oliwek
łyżka miodu
łyżka octu balsamicznego
ząbek czosnku


Zaczynamy od przygotowania sosu, w tym celu mieszamy w misce oliwę, miód, ocet oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Następnie opłukaną i osuszoną roszponkę wykładamy na płaskim talerzu. Gruszkę myjemy, usuwamy z niej gniazdo nasienne, kroimy w grubą kostkę i układamy na roszponce. Całość polewamy sosem. Dodajemy pokruszony ser, uprażone orzechy, a z wierzchu sałatkę posypujemy nasionami granatu.


Wszystkie składniki niezbędne do przygotowania sałatki są zdrowe, pożywne i niedrogie. Delikatny smak roszponki doskonale komponuje się ze słodyczą gruszki i łagodnością sera pleśniowego. Całość uzupełniają orzechy i orzeźwiający granat. Każdy produkt jest źródłem niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych.
  • Roszponka to jedna z najsmaczniejszych sałat. Zawiera duże ilości magnezu, żelaza, wapnia, potasu oraz witamin z grupy B, A i C. Jest doskonałym źródłem białka i błonnika. 100 gramów sałaty to jedynie 20 kcal
  • Sery pleśniowe są niechętnie polecane przez znawców tematyki zdrowego odżywiania. Jeśli jednak nie traktować ich jako przekąski między posiłkami, a dodatek do głównego dania, od czasu do czasu można sobie na taki przysmak pozwolić. Na ich korzyść przemawia fakt, że są źródłem wapnia, fosforu, potasu, sodu, a także witamin z grupy B, A, D, E i K.
  • Gruszka średniej wielkości zawiera 60 kcal. Jest bogatym źródłem fosforu, wapnia, magnezu, żelaza, a także jodu i witamin z grupy B, A i C.
  • Orzechy włoskie mają wysokie stężenie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, obniżających poziom złego cholesterolu. Są także źródłem błonnika, magnezu oraz witamin z grupy B, A, C i E.
  • Nasiona granatowca zawierają dużą ilość przeciwutleniaczy, a także dostarczają witamin z grupy B, A, C i E oraz magnezu, fosforu, potasu, wapnia i jodu.

2 komentarze:

  1. Trudno orzec: lepiej wygląda czy lepiej smakuje. Łączy w sobie pierwsze z drugim. Wiem, co mówię, bo wiem, co jadam i wiem, co widzę. Gratuluję wyboru i spełnienia życzę.
    M.

    OdpowiedzUsuń
  2. Też często robię sobie taka sałatkę pychota!

    OdpowiedzUsuń

Czytelniku,
będzie mi niezmiernie miło, jeśli zechcesz podzielić się swoją opinią, sugestią, spostrzeżeniem, wątpliwością!
W miarę możliwości postaram się rzetelnie odpowiedzieć na pytania, wyjaśnić niewyjaśnione, a w skrajnych przypadkach nawet dopowiedzieć niedopowiedziane.